O podnoszeniu budynków
Podnoszenie budynków wykonywane jest przy użyciu hydrauliki siłowej. Proponowana przez nas metoda polega na umieszczeniu siłowników hydraulicznych pod budynkiem lub w ścianach wybranej kondygnacji, a następnie, poprzez zadanie odpowiedniego ciśnienia, uniesieniu konstrukcji znajdującej się powyżej na wymaganą wysokość. Po zakończeniu podnoszenia powstała szczelina zostaje uzupełniona.
Podnoszone mogą być zarówno całe budynki jak i tylko ich części (np. dach), a także inne konstrukcje, budowle, urządzenia, itp. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie i w zależności od wymagań inwestora dobierana jest odpowiednia technologia.
Rys historyczny
Jednym z największych w historii przedsięwzięć polegających na podnoszeniu budynków jest inwestycja przeprowadzona w Chicago, której celem było podniesienie miasta o ok. 180 cm. Tym większy podziw budzą wykonane prace, biorąc pod uwagę fakt, że przeprowadzono je w połowie XIX wieku, więc bez użycia dostępnych dziś technologii. Cała operacja została przeprowadzona przy użyciu siłowników śrubowych, obsługiwanych ręcznie przez pracowników.
Powody podnoszenia budynków
Głównymi powodami podnoszenia budynków i ich części są najczęściej:
al. Roździeńskiego 188
Polska 40-203, Katowice
tel.: +48 500 113 686
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Krakowskie Przedmieście 79 p. 414
00-079, Warszawa
tel.: 601 274 796
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
O przesuwaniu budynków
Przesunięcie budynku polega na zmianie miejsca jego lokalizacji. W zależności od potrzeb, przesunięcie obiektu w poziomie może wynosić od kilku centymetrów do kilku, a nawet kilkudziesięciu metrów.
Powody przesunięcia budynku
Odległość, na jaką ma zostać przesunięty budynek, wynika z wymagań, jakimi kieruje się inwestor. Najczęstszymi powodami przesunięcia budynków są:
Proces przesuwania budynku
Przed przystąpieniem do przesunięcia budynku konieczne w pierwszej kolejności jest jego „uwolnienie” od istniejącego posadowienia. Najczęściej rozcina się w tym celu istniejące ściany fundamentowe, dzieląc obiekt na dwie części: fundamenty, które pozostają w gruncie w niezmienionej lokalizacji, oraz nadziemną część budynku, która zostanie przesunięta na wskazane miejsce. Nowa lokalizacja budynku wymaga wykonania nowych fundamentów, na których przedmiotowy budynek po zakończeniu procesu przesuwania zostaje posadowiony.