Podnoszenie budynków

O podnoszeniu budynków

Podnoszenie budynków wykonywane jest przy użyciu hydrauliki siłowej. Proponowana przez nas metoda polega na umieszczeniu siłowników hydraulicznych pod budynkiem lub w ścianach wybranej kondygnacji, a następnie, poprzez zadanie odpowiedniego ciśnienia, uniesieniu konstrukcji znajdującej się powyżej na wymaganą wysokość. Po zakończeniu podnoszenia powstała szczelina zostaje uzupełniona.

Podnoszone mogą być zarówno całe budynki jak i tylko ich części (np. dach), a także inne konstrukcje, budowle, urządzenia, itp. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie i w zależności od wymagań inwestora dobierana jest odpowiednia technologia.

Rys historyczny

Jednym z największych w historii przedsięwzięć polegających na podnoszeniu budynków jest inwestycja przeprowadzona w Chicago, której celem było podniesienie miasta o ok. 180 cm. Tym większy podziw budzą wykonane prace, biorąc pod uwagę fakt, że przeprowadzono je w połowie XIX wieku, więc bez użycia dostępnych dziś technologii. Cała operacja została przeprowadzona przy użyciu siłowników śrubowych, obsługiwanych ręcznie przez pracowników.

Powody podnoszenia budynków

Głównymi powodami podnoszenia budynków i ich części są najczęściej:

  • Konieczność podniesienia "poziomu 0" budynku
  • Wymóg zwiększenia wysokości kondygnacji
  • Zwiększenie powierzchni użytkowej poddasza poprzez podniesienie dachu

Kontakt

  • al. Roździeńskiego 188
    Polska 40-203, Katowice

    tel.: +48 500 113 686
    e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedstawiciel w Warszawie

  • Zbigniew Szczerba
  • Krakowskie Przedmieście 79 p. 414
    00-079, Warszawa

    tel.: 601 274 796
    e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Przesuwanie budynków

O przesuwaniu budynków

Przesunięcie budynku polega na zmianie miejsca jego lokalizacji. W zależności od potrzeb, przesunięcie obiektu w poziomie może wynosić od kilku centymetrów do kilku, a nawet kilkudziesięciu metrów.

Powody przesunięcia budynku

Odległość, na jaką ma zostać przesunięty budynek, wynika z wymagań, jakimi kieruje się inwestor. Najczęstszymi powodami przesunięcia budynków są:

  • Konflikt istniejącego obiektu z planami nowego zagospodarowania przestrzeni
  • Niewłaściwa lokalizacja budynku względem projektu – błędne wytyczenie lub wykonanie
  • Konieczność zwiększenia szczeliny dylatacyjnej między dwoma sąsiednimi budynkami (np. w celu rektyfikacji)
  • Zmiana lokalizacji wymuszona względami bezpieczeństwa użytkowania obiektu
  • Ochrona obiektów zabytkowych

Proces przesuwania budynku

Przed przystąpieniem do przesunięcia budynku konieczne w pierwszej kolejności jest jego „uwolnienie” od istniejącego posadowienia. Najczęściej rozcina się w tym celu istniejące ściany fundamentowe, dzieląc obiekt na dwie części: fundamenty, które pozostają w gruncie w niezmienionej lokalizacji, oraz nadziemną część budynku, która zostanie przesunięta na wskazane miejsce. Nowa lokalizacja budynku wymaga wykonania nowych fundamentów, na których przedmiotowy budynek po zakończeniu procesu przesuwania zostaje posadowiony.

MPL KATOWICE SP. Z O.O.

  • al. Roździeńskiego 188
    Polska 40-203, Katowice

    tel.: +48 500 113 686
    e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    REGON:  271244440
    NIP: 6340194561
    KRS: 0000020156 
    BDO: 000299323