O nas

Przedstawiamy Państwu kilka istotnych informacji na temat działalności firmy MPL Technology Katowice Sp. z o.o.

Nasza firma prostowaniami budynków zajmuje się już od ponad 20 lat. Pierwsze próby miały miejsce w latach 1984-1985, prostowania budynków odbywały się metodą podcinania (wybierania gruntu spod budynku).

Do procesu rektyfikacji stosowano także siłowniki membranowe; płaskie stalowe puszki o średnicy zewnętrznej 520 mm. Grubość pojedynczego siłownika wynosi 60 mm, a skok roboczy (wysokość podnoszenia) dochodzi do 60mm. Doprowadzane do wnętrza siłownika medium (olej) pod wysokim ciśnieniem powoduje "rozdymanie" siłownika i zwiększanie jego grubości, a w efekcie podnoszenie budynku.

Pokrewną dziedziną działalności jest podnoszenie z użyciem siłowników hydraulicznych i remonty obiektów kubaturowych takich jak wiadukty i mosty, fundamenty obiektów przemysłowych oraz słupy podporowe hal produkcyjnych Aktualnie stosuje się na szeroką skalę prostowanie metodą z użyciem siłowników hydraulicznych sterowanych komputerowo. Uratowano dzięki temu przed likwidacją wiele domów jednorodzinnych, a także większe obiekty, takie jak kościół w Szczygłowicach, zabytkowe kościoły; drewniany w Mikołowie Borowej Wsi, murowany neogotycki kościół w Bytomiu Miechowicach oraz wielopiętrowe wielosegmentowe budynki w Jastrzębiu-Zdroju, Rudzie Śląskiej, Bytomiu i Katowicach.

Pierwszym spektakularnym osiągnięciem było wyprostowanie w roku 2002 wysokiego, 11 kondygnacyjnego budynku mieszkalnego w Katowicach. Ciężar każdego z dwóch segmentów obiektu przekraczał 3800 ton. Dziś naprawionych i tak zrektyfikowanych wieżowców firma MPL ma w swoim dorobku znacznie więcej. Do tej pory wyprostowano ponad 500 obiektów budowlanych, w większości domy jednorodzinne, ale także ok. 60 segmentów budynków pięciokondygnacyjnych, 40 segmentów do 11 kondygnacji, a także trzy kościoły. Najstarszy wyprostowany budynek liczył 275 lat. Podejmujemy się prostowania oraz przesuwania obiektów budowlanych, zarówno na zlecenie kopalń, jak i osób prywatnych, właścicieli domów stojących na terenach uszkodzonych eksploatacją górniczą po uprzednim uzyskaniu przez nich środków finansowych z zakładów górniczych.

Wieloletni kontakt z problematyką szkód górniczych i ochrony powierzchni terenu, zaowocował opracowaniem i opublikowaniem ponad 40 artykułów oraz uzyskaniem licznych patentów.

Posiadamy uprawnienia i kwalifikacje w dziedzinach:

 • Miernictwa górniczego
 • Geodezji i kartografii
 • Budownictwa,
 • Dysponujemy bazą komputerową ze sprzętem do prac graficznych

MPL KATOWICE SP. Z O.O.

 • al. Roździeńskiego 188
  Polska 40-203, Katowice

  tel.: +48 500 113 686
  e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  REGON:  271244440
  NIP: 6340194561
  KRS: 0000020156 
  BDO: 000299323